Jak sestavit jídelníček pro kojence
Jak začít zavádět dětské příkrmy už jsme si řekli, takže teď se zaměříme na jídelníček pro kojence. Co všechno by měl takový jídelníček obsahovat a čemu se vyhnout? Na to všechno se podíváme na následujících řádcích. Na konci najdete i vzorový jídelníček pro vaše drobečky.
Kdy se začínají dávat příkrmy
Zavádět příkrmy se doporučuje od ukončeného 4. až 6. měsíce. Záleží na tom jak dítě prospívá, jestli má po mléku hlad, prostě je důležité, aby se při zavádění příkrmů bral ohled právě na dítě a jeho potřeby. Příkrmy by se měli začít dávat nejpozději od 7. měsíce, protože v tomto věku už všichni kojenci mají vysoké nároky na množství železa a zinku a to z mateřského nebo kojeneckého mléka ve správném množství nedostanou.
Ať už začnete dávat příkrmy v kterémkoliv věku nezapomínejte, že z počátku je stále hlavní složkou jídelníčku dítěte mateřské nebo kojenecké mléko. Z počátku bude váš prcek jíst jen pár lžiček, takže i po podání příkrmu je potřeba miminku podat dávku mléka.
Děti se musí naučit správně polykat a proto se zpočátku stává že mají jídlo všude jen ne v puse. Chvilku trvá než přijdou na to jak používat jazyk a co dělat, aby jídlo skončilo v bříšku, ale nakonec na to všechny děti přijdou.
Před zavedením prvního příkrmu byste se měli vždy poradit se svým pediatrem.
První dny při zavádění dětských příkrmů se podává jednodruhová zelenina. Z počátku jen pár lžiček, není nic neobvyklého když dítě sní jen jednu nebo dvě lžičky.
Jednodruhová zelenina se vždy podává 1-3 dny, aby se dalo snadněji zjistit z čeho má dítě případnou alergickou reakci.
Doporučují se tyto druhy zeleniny
- mrkev
- dýně
- batáty
- brambory
- brokolice
- cuketa
- špenát
- pastinák
- hrášek
Pokud vyzkoušíte několik druhů zeleniny můžete je začít různě kombinovat.
Kdy se může přidat dětem maso?
Maso můžete do dětského jídelníčku zařadit až potom co dítě vyzkouší několik druhů zeleniny. Maso dětem nedávejte, ale dříve než po ukončení 6. měsíce. Pokud je miminko kojené a s příkrmy začínáte až po 6. měsíci pak se na maso doporučuje počkat 5-8 týdnů od začátku zavedení příkrmů.
Nejdříve by se měli dětem dávat bílé druhy masa (kuřecí, krůtí, králičí, jehněčí) až později přidejte červené maso (vepřové, hovězí). Maso by mělo být vždy libové.
Od 1. roku můžete dětem do jídelníčku zařadit i ryby. Rybí maso by se nemělo dávat dřív, protože obsahuje alergeny, ale na druhou stranu ho ani z jídelníčku nevyřazujte, protože je pro tělo velmi prospěšné, obsahuje například omega-3 mastné kyseliny.
Ovocné příkrmy je vhodné přidávat až po různých druzích zeleninových příkrmů. Ovoce je sladké a děti mu budou dávat přednost, takže by se mohlo stát, že zeleninu budou potom úplně odmítat.
Nejlepší druhy ovoce jsou ty, které rostou u nás
- jablka
- broskve
- hrušky
- meruňky
- švestky
Do 1. roku by dítě nemělo dostávat tropické druhy ovoce kromě banánů.
Jahody jsou sice skvělé místní ovoce, ale velmi často se po nich děti osypou. Doporučujeme je dávat jen v malém množství, aby se předešlo alergické reakci.
Kdy začít dávat dětem lepek?
Odborníci nedoporučují podávání lepku moc dlouho odkládat, doporučuje se začít mezi 6. - 8. měsícem a nejlépe ještě v době, kdy je dítě kojené, protože kojené děti na lepek reagují nejlépe.
Zavádět lepek do stravy, tedy začít dávat obilné/cereální kaše, se doporučuje v malých dávkách, první dny jen pár lžiček a postupně přidávat.
Pokud máte z alergie na lepek velký strach, tak nemusíte, protože alergií na lepek trpí v naší západní civilizaci pouhé jedno procento obyvatel.
Dostatečné množství tekutin je pro miminka důležité pro jejich správný růst a vývoj. Voda hydratuje, je důležitá, aby správné fungovalo trávení, pomáhá regulovat tělesnou teplotu dítěte a pomáhá předcházet infekcím močových cest a ledvin.
Děti nepoznají, že mají žízeň proto je na rodičích, aby jim pomohli dodržovat pitný režim.
Nejlepší pro děti je pití kojenecké vody. Proč je lepší používat kojeneckou vodu? a podrobnější informace o Pitném režimu kojenců a batolat se dozvíte v jiném článku na našem blogu.
Tipy při sestavování dětského jídelníčku
- Nikdy jídlo dětem nesolte. Na dochucení u starších dětí můžete použít třeba měkký sýr, typu lučina nebo žervé.
- Jídelníček zpestřete sušeným nebo lyofilizované ovocem (sušené mrazem). Lyofilizované ovoce se malým dětem lépe jí, protože není tuhé jako sušené. Navíc si lyofilizované ovoce zachovává více živin, barvu, chuť, vůni a není chemicky konzervováno, barveno ani doslazeno.
- Naučte děti jíst rybí maso, je velmi zdraví prospěšné a když si na jeho chuť zvyknou brzy, nebudou ho později odmítat.
- Pokud dítě odmítá jíst zeleninu, zkuste jí rozmixovat a smíchat s něčím, třeba i s trochou ovoce. Některé děti nechtějí jíst třeba hrášek, protože je zelený a kulatý, ale když ho rozmixujete, tak ho s chutí snědí.
- Nikdy jídlo nedoslazujte. Děti nepotřebují rafinovaný cukr navíc a čím déle ho neochutnají tím déle ho nebudou chtít. Pokud chcete něco dosladit například kaši použijte ovoce.
- Luštěniny (čočka, hrášek, cizrna) jsou zdrojem bílkovin a dalších prospěšných látek. Snažte se je do jídelníčku vašich dětí také zařadit.
Vzorový jídelníček pro kojence
Od 4. do 6. měsíce
Snídaně: Mateřské nebo kojenecké mléko
Svačina: Mateřské nebo kojenecké mléko
Oběd: Zeleninový příkrm (jednodruhová zelenina), pokud je potřeba nakojit nebo dát kojenecké mléko
Svačina: Mateřské nebo kojenecké mléko
Večeře: Mateřské nebo kojenecké mléko
Druhá večeře: Mateřské nebo kojenecké mléko
Od 7. měsíce
Snídaně: Mateřské nebo kojenecké mléko
Svačina: Mateřské nebo kojenecké mléko
Oběd: Masozeleniový příkrm (zelenina s masem), pokud je potřeba nakojit nebo dát kojenecké mléko
Svačina: Mateřské nebo kojenecké mléko
Večeře: Dětská kaše (rýžová nebo obilná), pokud je potřeba nakojit nebo dát kojenecké mléko
Druhá večeře: Mateřské nebo kojenecké mléko
Od 8. měsíce
Snídaně: Mateřské nebo kojenecké mléko
Svačina: Dětská kaše (rýžová nebo obilná) nebo ovocný příkrm nebo bílý jogurt s ovocem
Oběd: Masozeleniový příkrm (zelenina s masem) nebo hustá polévka nebo zeleninový příkrm
Svačina: Mateřské nebo kojenecké mléko
Večeře: Dětská kaše (rýžová nebo obilná) může být s ovocem, pokud je potřeba kojení nebo kojenecké mléko
Druhá večeře: Mateřské nebo kojenecké mléko
Od 9. měsíce
Snídaně: Mateřské nebo kojenecké mléko
Svačina: Dětská kaše (rýžová nebo obilná) nebo ovocný příkrm nebo bílý jogurt s ovocem
Oběd: Masozeleniový příkrm (zelenina s masem a přílohou) nebo zeleninový příkrm (zelenina s přílohou)
Svačina: Ovocný příkrm nebo chléb se sýrem (typu lučina) nebo povařená zelenina nebo ovoce
Večeře: Dětská kaše (rýžová nebo obilná) může být s ovocem nebo zeleninou
Druhá večeře: Mateřské nebo kojenecké mléko
Od 10. do 12. měsíce
Snídaně: Dětská kaše (rýžová nebo obilná)
Svačina: Chléb se sýrem (typu lučina), pomazánkou nebo máslem nebo ovocný příkrm
Oběd: Masozeleniový příkrm (maso nebo žloutek, zelenina a příloha)
Svačina: Bílý jogurt s ovocem nebo ovocný příkrm
Večeře: Dětská kaše (rýžová nebo obilná) může být s ovocem nebo zeleninou
Druhá večeře: Mateřské nebo kojenecké mléko
Od 12. měsíce je jídelníček hodně podobný tomu dospělému, jen nezapomínejte že není potřeba jídlo solit a sladit. Nehodí se také dávat malým dětem smažená, kořeněná a pálivá jídla.